خانه گنج و دفینه آثارشناسی گنج تله ترس در گنج یابی

تله ترس در گنج یابی

0
0
1,782

 

تله ترس در گنج یابی

تله ترس

نوعی تله فیزیکی وجود دارد که به تله ترس معروف است. تله ترس معمولا در مکان های پلمپ شده مانند گور دخمه ها که انسان از محیطی روشن به مکانی تاریک وارد می شود، استفاده می شود. به صورت مجسمه ای به شکل موجودات افسانه ای یا حیوانات بزرگ و ترسناک که معمولا پس از شکست پلمپ ورودی با اینگونه مجسمه روبرو می شوید.

تله هایی که در کشور ایران زیاد دیده می شود معمولا در راهروهایی که منتهی به اتاق می شود که چاله ای عمیق که درون آن پر از نیزه است. البته این عکس که در در اینجا است مربوط به جنگ ویتنام می باشد اما برای شبیه سازی نمونه ای خوب است و از نظر ساختار دقیقا شبیه به یکدیگر هستند با عمق کمتر که روی آن را استتار می کردند.

معمولا در دیوار ها یا ورودی دالان ها با رسم شکل به این نوع تله ها فیزیکی اشاره شده است. در برخی موارد نیزه زهرآلود استفاده شده است و یا به تنهایی به شکل حوض چه ای پر از زهر و مواد سمی که ظرف چندین دقیقه باعث مرگ انسان می شود، استفاده شده است. باید توجه داشت که پیش از ورود به دالان ها حتما از کمربند کوهنوردی استفاده کنید اگر با تله مواجه شدید برای شما خطری به وجود نیاید.

تله مکانیکی شیب دار

تله فیزیکی بعدی که بعد از شیب تند در غارها قرار دارد و به صورت پلمپ بعد از شیب که به شکل کاملا حرفه ای استتار شده برخی اوقات هم در میان راه اهرمی قرار می گرفت که با عبور از روی آن تله فیزیکی عمل کرده و سنگ به روی شیب افتاده و مسیر بازگشت را مسدود می کند. درون پلمپ حفره ای بسیار عمیق و برخی با نیزه وجود دارد. در اینجا باید از کمربند کوهنوردی استفاده کرد و در میان مسیر باید دقت نمود تا اشتباها پای خود را بر روی اهرمی قرار ندهیم.در غارها باید بسیار دقت نمو حتما از چراغ قوه های قوی استفاده کرد تا اهرم ها و خطرها قابل مشاهده باشند.

آخرین نوع تله مکانیکی مربوط به چاهی می شود که دارای سربار می باشد. برای حفاری و برداشتن سربار دیواره چاه مجبور هستید که طنابی به کر خود ببندید و سر طناب را به بیرون چاه ببندید. در اینجا باید به سنگ های بالای ورودی چاه دقت کنید. این نوع چاه ها دارای سنگ های بزرگ در ورودی هستند که با کوچکترین لغزش از جای خود حرکت کرده و شخص را به انتهای چاه می فرستد. حتما قبل از ورود به چاه سنگ های اطراف چاه را تکان دهید.

تله در ورودی تونل ها

در ورودی تونل ها تله مکانیکی یبه وفور دیده می شود. این مدل تله ها به درب ورودی متصل شده و در هنگام ورود به آن سنگ هایی که در بالا قرار دارند کار کلید را انجام می دهند. از جای خود تکان می خورند و پشت سر آن سنگ بالایی و شنی که در بالای آن قرار دارد بر ورودی تونل ریزش می کند و راه بسته می شود.

تله هایی که با کمک شن و ماسه کار می کنند

این نوع تله با فشرده شدن شن و ماسه در زیر یک صخره ایستاده بلند عمل می کند. این مدل از تله ها بسیار فریبنده است و در ظاهر اصلا به تله شباهت ندارد و در نگاه اول صخره ای ایستاده است که در جلو آن یک درب و یا صندوق گذاشته شده است. هر موقع این صندوق برگردانده شود شن و ماسه ای که در پشت صندوق فشرده شده شروع به ریزش به داخل می کند و یک فضای خالی را در پشت صندوق ایجاد می کند و زیر صخره بزرگ خالی می شود و می ریزد.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده کوروش
بارگذاری بیشتر در آثارشناسی گنج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

سیستم تصویری نقطه زن قدرتمند  ” بی ار رویال آنالیزر پرو پلاس “

مدل پرو پلاس عمق ۳۰متر واقعی مجهز به جفت سوپر سنسور اورجینال آلمانی با درایور جفت قابلیت ش…